Son Dakika

BİR SENDİKA BU KONUYU İLK KEZ GÜNDEME GETİRDİ: "MUTEMETLİK SİGORTASI"

Haberin Son Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 14:34


Kamu kurum ve kuruluşlarında mutemetlik hizmetlerinden sorumlu personel, yürüttüğü iş ve işlemler nedeniyle risk altındadır.

Sayıştay Başkanlığının 2020 yılı denetim raporlarında kurumlara kesilen SGK vb. para cezalarının sorumlu kişilere rücu edilmesi yönünde bulgular yer almaktadır.

Harcama birimleri haricindeki birimlerde görevlendirilen şube müdürü, şef, sayman ve diğer memurlar aynı maaşı almalarına rağmen mutemetlik hizmeti verilen aynı unvanlardaki personele nazaran SGK vb. idari para cezalarının kendilerine rücu edilme riski ile karşılaşmamaktadır. Bu sebeple, çalışanlar idari para cezalarının kendilerine rücu edilmesi endişesi ile muhasebe iş ve işlemlerinde görev almak istememektedir.

Mutemetlik hizmetiyle görevlendiren çalışanların; iş yükü, personel yetersizliği vb. teknik sorunlar nedeniyle sehven idari para cezalarıyla muhatap olmaları durumunda “Mesleki Sorumluluk Sigortası” yaptırılarak primlerinin Hazine tarafından ödenmesi veya çalışana primlerini ödemeye yetecek düzeyle mali sorumluluk tazminatı ödenmesi mutemetlik birimlerinde görevlendirilen kamu çalışanlarını rahatlatacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında maaş, ihale vb. iş ve işlemleri yapmakla görevli kamu çalışanlarına yönelik "Mesleki sorumluluk Sigortası" adı altında mali riskleri ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışmanın yapılmasının gerekliliği görülmektedir.


Emir KAZAK

Liyakat-Sen Genel Başkanı

 

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.