Son Dakika

MEMUR-SEN MEMURLARI TESLİM ETTİ

 Son güncellenme tarihi:27.04.2023 15:48


Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet Demirel, yapmış olduğu açıklamasında; Taşerondan kadroya geçen işçiler için hükümet 12.000 TL ve %40 iyileştirme önerdi bunu baz alarak, en alt kamu işçi maaşları:

Taban aylık 12.000+%40 İyileştirme ile 4.800 TL yapıyor.

Taban aylık:         12.000 TL

İyileştirme:             4.800 TL

İşçi zamlı maaş :  16.800 TL 

Tediye: 53 günlük Yevmiye;

16.800/30= 560 TL

53 gün x 560TL= 29.680 TL

Yılda iki maaş tutarında ikramiye;

16.800 TL x 2= 33.600 TL

Tediye : 29.680 TL

İkramiye :33.600 TL 

Yılda :  63.280 TL 

Yıllık :  63.280 TL : 12 Ay = 5.273 TL (Aylık maaşa ilave edilecek tutar)

Demirel açıklamasının devamında ise ; tediye ve ikramiye tutar toplamlarını 12 aya böldüğünüzde ikramiye ve tediyeden dolayı işçi maaşına ayık  katkısı 5.273 lira eder. Aldığı maaş 16.800 lira ile birlikte işçinin aylık eline geçen miktar 22.073 lira eder ki; bu rakam Şube Müdürü, Mühendis ve Uzman Öğretmen maaşları ile aynı; şayet işçi taban aylığı 14.000 lira olacak olursa, yukarıda uyguladığımız formüle göre taban aylık ikramiye ve tediyeleri de dahil ettiğimiz tekdirde işçinin aylık maaşı 25.734 lira olacaktır. Aylık en düşük devlet memuru maaşı 11.396 lira olduğuna göre: kamuda çalışan en düşük seviyede maaş alan işçi, kamuda çalışan devlet memurunun aldığı maaşının iki katından ve şube müdürü, mühendis ve uzman öğretmen maaşından fazla olacak demektir.

Yetkili memur sendikaları konfederasyonun en alt düzeye maaş alan işçi, en alt düzeye maaş alan memurun iki katı oranında maaş almış  alacak. Yetkili ama çok etkisiz Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın  Ali Yalçın’ın bundan haberi var mı?

İşçi sendikasının ne işe yaradığı ortada  fakat  yetkili memur sendikalarının varlığı gerçekten tartışma konusu haline gelmiştir. Bir önceki yazımda Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanına hiç bir şey bilmiyorsan, işçi sendikaları konfederasyonlarının istediklerinin aynısını sende iste. “Memurun toplu sözleşme primine %50 zam talep ediyoruz şeklinde girişimde bulundun. Boşu boşuna  %2’lik dilim altındaki sendikalarının kapısına kilit vurmaya çalışma! Kendini, sendikanı ve kamu çalışanlarını boşuna yorma be kardeşim” diyorum. Haksız mıyım?

Demirel ; “Yine bir önceki yazımda Memur-Sen’e ;  teklif ettiğiniz 6. toplu sözleşme döneminde kazanım diye sunduğunuz 700 tane özlük ve sosyal hakların toplamı işçinin bir yıl içinde aldığı tediye kadar etmiyor. Yine 700 kazanım sağladık dediğiniz işçinin bir yıl içinde aldığı iki maaş tutarında ki toplu sözleşme ikramiyesi kadar da etmiyor. Sizin kazandığınızı söylediğiniz 700 madde işçinin bu toplu sözleşme döneminde alacağı taban aylığa %40’lik iyileştirme zammı kadar etmiyor ki ; bugün en düşük memurun aldığı maaşın en az iki katını kamu işçisi alacak duruma gelmiştir. Buradan işçiler neden bu kadar çok maaş alıyor memur alamıyor demek istemiyorum. Emek kutsaldır. Bende emeği temsil eden sivil toplum kuruluşu temsilcisi olarak diyorum ki Eyy!!! Memur-Sen bundan önce yapmış olduğunuz  6 toplu sözleşmede kazanım diye yutturmaya çalıştığınız 700 madde kazandık şeklindeki algı operasyonu, fasa fiso tam manasıyla bir hayal kırıklığından ibaret. Bundan önce heba ettiğiniz 6 toplu sözleşme gibi alışkanlıklarınızı sürdürmeyin.

Demirel ; 7. Toplu sözleşmede hükümetle tek bir madde de kazanım sağlamak için oturun; bunda ısrarcı olun ve deyin ki;”Kamuda çalışan en düşük ücret alan memurun maaş ve ek ödeme miktarı, kamuda çalışan işçinin maaş ve ek ödeme tutarından aşağı olamaz” şeklinde bir kazanım sağlarsanız ancak bu şekilde kendiniz, sendikanız ve kamu çalışanları adına bir kazanım sağlamış olursunuz. Aksi takdirde sendika mezarlığında yok olur gidersiniz!!! Benden söylemesi!!! İfadesini kullandı.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.