Son Dakika

O SENDİKADAN MEB'İN HABER SİTELERİNE ERİŞİM ENGELİ GETİRMESİNE TEPKİLiyakatli Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Genel Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kamu haberciliği yapan web sitelerine uygulanan erişimi engelleme baskısının sona erdirilmesini resmi yazıyla talep etti.

Sendikadan yapılan açıklama ve resmi yazı:Basın özgürlüğü; bilgi ve düşünceleri serbest olarak toplayıp, yorum ve eleştiri yaparak çoğaltabilmek ve bunları serbest olarak yayımlayıp dağıtabilmek haklarını içerir. Dolayısıyla basın özgürlüğü düşünceyi açıklama özgürlüğünden ayrı bir özgürlük kategorisi oluşturur.

Devlet yaşamında insanların düşüncelerini serbestçe açıklayabilmeleri sayesinde gerçeklerin ortaya çıkabileceği, bu yolla yanlışlıkların, yolsuzlukların, hukuk dışılıkların, çelişkilerin su yüzüne çıkacağı ve bunda kamu yararı bulunması gerçeği demokratik hukuk devletlerinde bu özgürlüğün kabul edilmesi sonucunu doğurmuştur.


Devlet baskısı ve korkusu ile yaşayan bir basın kamunun avukatlığı görevini yerine getiremez, toplumsal yararları savunamaz. Bu nedenle basın özgürlüğü, basına tanınmış bir ayrıcalık değil, kişilik hakları gibi korunan bir hak olarak değerlendirilmesi gerekir.


Bu bağlamda Kamu haber sitelerine erişim engeli getirilmesi yüz binlerce takipçinin haber alma özgürlüğünü kısıtlanmış olacaktır.

Bakanlığımız tarafından bazı haberlere sansür uygulanması için yapılan girişimler hükümet ve bakanlığımızın imajına zarar vereceği açıktır.


Emir KAZAK
Liyakat Sen Genel Başkanı


 
Son Güncelleme Tarihi : 10.11.2022 09:14

 

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.