Son Dakika

SENDİKADAN İSTİFA EDEN MEMUR TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNİ İADE EDER Mİ?

  

Kamu idareleri tarafından; Toplu Sözleşme İkramiyesini aldıktan sonra sendikadan istifa eden memura, ikramiyenin iade edilmesine dair tebligat yapılmaktadır.

375 sayılı KHK'nın ek 4. Maddesinde Toplu sözleşme ikramiyesi ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında yılda 4 kez olmak üzere 3 ayda bir verileceği hükmü bulunmaktadır.

Bu aylarda memurun maaş bordrosunda sendika aidat kesintisi varsa bu ikramiyeyi alır. Takip eden iki ay içinde sendikadan istifa etmesi halinde bir kısmının ya da tümünün geri alınacağına dair bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Çünkü damga vergisi hariç hiç bir kesinti yapılmayan bu ikramiye 3 ayda bir tek seferde ödenmektedir.

(Yılda 4 parça olarak ödenmesindeki maksat memurun sendikalı kalmaya teşvik edilmesidir. Benim şahsi görüşüm.)

Bahse konu iade taleplerinin yasal dayanağı olmayıp mevzuata aykırıdır.

Memur, iade talep yazısına istinaden herhangi bir ödeme yapmayacağını yukarıda bahsettiğim gerekçelerle kurumuna bildirmesi ve gerekirse görüş sorulmasını talep etmelidir.


Serdar GÜNDÜZ


Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.