Son Dakika

GÖREVDE YÜKSELDİKÇE DAHA AZ ÜCRET ALACAĞINIZ BAKANLIK HANGİSİDİR?

 Cevap: Milli Eğitim Bakanlığı… İkinci görevi Okul Müdürlüğü olan bir öğretmenin MEB Görevde Yükselme sınavını kazanarak Şube Müdürlüğüne atanması sonucunda, ek ders ücreti alamayacağından, aylık kazancında düşüş meydana gelmektedir.  Amiri olduğu okul müdüründen daha az gelir elde eden İlçe Milli Eğitim Müdürleri de var. Bu çelişkili ve bir o kadar da ilginç, personel ücret politikası çalışma barışını bozmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığının personel ücret politikalarının yanında tartışmalara konu olan eğitim politikaları da mevcut. Örneğin; ısınma amacıyla okullara ‘doğru dürüst yanmayan kömür’ verilmesine karşın özel okula giden öğrencilerin parasının bir kısmı devlet teşviki adı altında verilmektedir. “Deveye sormuşlar boynun niye eğri?” “Nerem doğru ki?” demiş! Milli Eğitim Bakanlığının Hâl-i Pür-Melâlini onlarca örnekle somutlaştırabilirim ancak bu yazıya sığmaz.

Emniyet Müdürlüğündeki bir komiser emniyette şube müdürü, emniyet amiri ya da emniyet müdürü olunca nasıl emniyet hizmetleri sınıfının dışına çıkmıyorsa, bir doktor idari yönetim görev alınca nasıl sağlık hizmetleri sınıfından çıkmıyorsa bir öğretmen şube müdürü olunca Genel İdari hizmetler sınıfına geçirilmek yerine eğitim öğretim hizmetleri sınıfında kalmalıdır.

2009 Yılında yürürlükte olan eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinde istifa eden şube müdürlerine münhal bulunan okul/kurum yöneticiliğine atanma hakkı bulunuyordu. 2022 yılına gelinen süreçte bu haklar şube müdürlerinin elinden alınmıştır.

Çözüm önerisi sunmayan her eleştiri yarımdır. Devletimiz yönetenlere çözüm önerilerimiz şöyledir;

1-MEB Şube Müdürlerine haftada 30 saat ek ders ücreti ödenmelidir.

2-MEB Şube Müdürlerinin Özel hizmet tazminatı 170’e çıkarılmalıdır.

3-MEB Şube Müdürlerinin Ek göstergesi 4800’e yükseltilmelidir.

4-MEB Şube Müdürlerine; eğitim öğretim yılı başında ödenen, Eğitim öğretim tazminatı ödenmelidir.

5-Öğretmelikte adaylığı kaldırılan Şube Müdürlerine Uzman Öğretmenlik tazminatı ödenmelidir.

6- Gerekli şartlara haiz Şube Müdürlerine uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatı verilmelidir.

7-Şube Müdürlüğünden istifa edenlere okul/kurum yöneticiliğine geçiş hakkı verilmelidir.

8-MEB Şube Müdürleri eğitim-öğretim hizmetleri sınıfına geçirilmelidir.


Serdar GÜNDÜZ

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.