Son Dakika

AYM, FACEBOOK PAYLAŞIMI NEDENİYLE ÖĞRETMENE VERİLEN KINAMA CEZASINI HAK İHLALİ KABUL ETTİ

 

 

AYM, Facebook'tan eleştiri paylaşan memura verilen kınama cezasının ifade özgürlüğünün ihlal ettiğine karar vererek yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Adana'da bir lisede beden eğitimi öğretmeni olan Ö. Çiçek'in Facebook'ta yaptığı bir paylaşım nedeniyle kınama cezası ile cezalandırılması üzerine yaptığı başvuruyu değerlendirdi. AYM kararında, öğretmenin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmedildi.

27/04/2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan AYM kararına göre, Çiçek'in kınama cezası kararına itirazı üzerine dosyayı inceleyen Konya Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi 15 Mart 2017 tarihinde kararın onanmasına oyçokluğu ile karar verdi. Başvurucunun karar düzeltme talebi aynı Daire tarafından 24 Ekim 2017 tarihinde oyçokluğu ile reddedildi. Çiçek, 6 Aralık 2017 tarihinde AYM'ye bireysel başvuruda bulundu.

'KAMU GÖREVLİSİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA ELEŞTİRİDE BULUNABİLİR'

Anayasa Mahkemesi , kararında iddiaların ifade özgürlüğü dahilinde görülmesi gerektiğine dikkat çekti. AYM yargıçları; Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine oybirliğiyle hükmetti. Yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

AYM YARGIÇLARININ DEĞERLENDİRMESİ ŞU ŞEKİLDE;

"Kamu görevlilerinin sahip oldukları statüden kaynaklanan bazı sınırlamalara tabi olmaları ifade özgürlüğü gibi temel bir özgürlüğü kamu görevlisi olma adına peşinen feda etmeleri gerektiği anlamına gelmemelidir. Bu nedenle bir kamu görevlisi dengeli olmak, yürüttüğü kamu görevi bakımından tarafsızlığına gölge düşürmemek ve görevini aksatmamak kaydıyla ifade özgürlüğünü kullanarak eleştiride bulunabilir. Somut olayda da başvurucunun sosyal medya hesabından paylaştığı ifadelerin kamu görevlisi statüsünden kaynaklanan ödev ve sorumluluklarına aykırı ve tarafsızlığına gölge düşürecek nitelikte olmadığı, yöneticisi olduğu sendikanın bir üyesi ile ilgili olarak gerçekleştirilen toplantıya ilişkin görüşlerini yansıtan, ifade özgürlüğü korumasından yararlanması gereken ifadeler olduğu kanaatine varılmıştır."

Resmi Gazetede yayınlanan AYM kararını okumak için tıklayınız.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.