Son Dakika

Sözcü Gazetesi'nden Sultan UÇAR Yazdı: Harem selamlık sürgünü!Milli Eğitim Bakanlığı, uzun zaman önce asli görevi olan ‘milli eğitim’ verme sorumluluğunu terk etti. ‘Sivil toplum’ adı altında toplaşan tarikat, cemaat ve siyasetçileri, okullara bizzat MEB imamları doldurdu. İçeriği, devlet sırrı gibi saklanan gizli protokollere her gün bir yenisi eklendi. Cumhuriyetin kadın ve erkek eşitliği kazanımlarını nesillere aktaran taşıyıcı kolonu öğretmenleri; kara çarşaflı, peçeli, cübbeli, sarıklı, şalvarlı, eğitimi belirsiz, din tüccarı, hokkabaz hacı hoca takımı karşısına, sınıflarda kurşun asker gibi diktiler. AKP iktidarı, anayasanın eğitimde çiğnenmesini öğrenci ve öğretmenlere uygulamalı izletiyor.

ÖĞRETMEN SUSTURULAMAZ

İnceleme-soruşturma adı altında uyarma, kınama, sürgün cezaları yağdırılan öğretmenlere gün geçmiyor ki, ‘Bu kadar da olmaz’ dedirten yeni bir soruşturma açılmasın. Kafasındaki dindar kindar nesil hedefi için eğitimi araç yapan AKP iktidarı, “Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmenlerdir” diyen Başöğretmen Atatürk’ün, yeni nesli emanet ettiği Atatürkçü öğretmenleri yine de susturamıyor! Son skandal, Kırıkkale’de patladı. Milli Eğitim Temel Kanunu’nun, ‘Karma eğitim esastır’maddesine aykırı olarak devletin okullarında sınıflar kız-erkek diye harem selamlık olarak ayrılıp karma eğitime karşı savaş açıldı.

SINIFLARI AYIRDILAR

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürü (MEM) din eğitiminden sorumlu Şube Müdürü Serdar Gündüz, ildeki 3 imam hatip ortaokulunda sınıfların harem selamlık ayrıştırıldığı ihbarı alıp e-okul sistemi üzerinden inceledi. Enesler, Mustafalar, Aliler bir sınıfa; Elifler, Esmalar, Rabialar öteki sınıflara toplanmıştı. Öyle ileri gitmişlerdi ki, henüz 10-14 yaş aralığındaki kız ve erkek öğrencilerin neredeyse okul koridorlarında hatta teneffüste bile biraraya gelmesini istemiyorlardı. Şeyh Edebali İmam Hatip Ortaokulu, Şehit Volkan Canöz İmam Hatip Ortaokulu ve Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulu’nda, harem selamlık eğitime geçildiği resmen tespit edilip tutanak tutularak Kırıkkale MEM’e bildirildi.

ÖDÜL YERİNE CEZA

Devletin her memuru TCK 279. maddeye göre kamu adına soruşturma ve kovuşturma gerektiren bir suç işlendiğini öğrendiğinde, üst makama bildirmek zorundadır. Bildirmeyen mi? 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır. Harem selamlık eğitim, anayasaya aykırıdır. Müdür Gündüz de 3 okuldaki durumu hızla üst makamlara bildirdi. Ne mi oldu? Normal şartlarda, karma eğitim karşıtı olan okul müdürleri Tanfer Özbal, Uygar Çayırezmez ve Ahmet Yeşilyurt hakkında soruşturma açılıp, açığa alınmaları gerekirken tam tersi oldu. MEB Temel Kanunu’na aykırı, harem selamlık eğitime geçen değil, harem selamlık eğitime geçildiğini tespit eden eğitimci hakkında inceleme başlatıldı.

FİZAN’A SÜRSEYDİNİZ (!)

Sınıflar kız ve erkek olarak ayrıştırılıp harem selamlık eğitime geçildiğini Eğitim Müfettişleri Başkanlığı’na bildirince, Kırıkkale’de kızılca kıyamet koptu. Ensar Vakfı’nın da yer aldığı Eğitime Destek Platformu’yla enseye tokat ilişki içinde olup, Milli Şef İsmet İnönü karşıtlığıyla tanınan Kırıkkale Valisi Mehmet Makas ile Kırıkkale MEM Rıza Aydın’ın emriyle hakkında jet hızıyla inceleme başlatıldı. Kime mi? Karma eğitimi delen 3 okul müdürüne değil, karma eğitimi savunan Kırıkkale İl MEM Şube Müdürü Serdar Gündüz’e. Müfettişler Faik Benli ve Özgür Bulut gönderilip ifadesi alındı. Yasadaki, ‘Okullarda kız ve erkek öğrencilerin karma eğitim yapması esastır’ hükmüne aykırı hareket edildiğini savunsa da il merkezine 55 km yani 1 saat uzaklıktaki Çelebi ilçesine sürüldü.

HUZURLARINI BOZMUŞ

Sürgün gerekçesi mi? “Usule aykırı olarak, yetkisi dışında denetimler yapıp, huzur ve sükunu bozup, çalışma düzenine zarar vermek.” Yetmedi, Kırıkkale MEM Aydın’ın emriyle 26 Mart 2024 tarihinde hakkında bir de ‘İl dışına gönderilmesi’ talebiyle soruşturma açıldı. 4 ve 5 yaşında anaokulu öğrencileri Tamer ve Tuncer’in babası olan Gündüz’ün, kamu görevlisi eşi henüz doğmamış Türker’e 5 aylık hamile. Atatürk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği, AÜ Yerel Yönetimler Ön Lisansı, Uluslararası İlişkiler Lisansı ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Yönetimi master dahil 4 üniversite mezunu Serdar Gündüz, ‘Öğretimi Yönetmek’ kitabının yazarı. MEB’de çağdaş eğitimi ele geçiren karanlıklar, sayısız üstün başarı belgesi olan Atatürkçü öğretmene, ‘Haritadan yer beğen’ kartı çekti. Öğretmen de yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Harem selamlık davası; cumhuriyetçi eğitimin kadın erkek eşitliğinde 100 yıllık aydınlık kazanımlarıyla eğitimi cerahat gibi saran şeriat-tarikat karanlığının savaşıdır!

 

Sultan Uçar 

Yayınlanma: 29 Mart 2024

https://www.sozcu.com.tr/harem-selamlik-surgunu-p35677


 Son güncelleme tarihi 07.04.2024 16.00

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.