Son Dakika

BEKAR MEMURLARA 150 BİN LİRA EVLİLİK YARDIMI TALEBİ

 


Liyakat-Sen Genel Merkezi Cumhurbaşkanlığından Bekar Memurların ekonomik sıkıntılar ötürü evlenmedikleri, bu nedenle evlenme tazminatı adı altında 150 bin lira destek yapılması talebinde bulundu. İşte o açıklama:

"2021 yılından bu güne yoğunlaşan ekonomik sıkıntılar sebebiyle her geçen gün artan evlilik maliyeti evlenmek isteyen genç Kamu Görevlilerinin önüne engel çıkarmaktadır. İçinde bulunduğumuz 2024 yılında ortalama bir düğün masrafı 1 Milyon Lirayı Geçti! TÜİK ilk evlenme yaşının yükseldiğini duyurdu ancak sebeplerini açıklamadı. 100 gram altın takılan bir düğünün ev eşyaları ile maliyetini çıkardığımızda en temel ihtiyaçlar için minimum fiyatlar şu şekildedir; 

 

📌 100 Gram Altın: 200 bin TL

📌 Yemekli düğün 150 bin TL, yemeksiz 30 bin TL,

📌 Mobilya 150 bin TL, 

📌 Beyaz eşya 74 bin TL, 

📌 Züccaciye 45 bin TL.

 

2024 Yılının ikinci ayı itibariyle bir memurun asgari evlenme maliyeti Toplam 500.000 TL tutmaktadır. Takı olarak takılacak altın miktarı 200 gram olması halinde bu rakam 700 bin Türk Lirasına kadar çıkmaktadır. Ortalama bir düğünün ise masrafı 1 Milyon Lirayı aşmıştır.

Devletin memura ödediği aylık, geçinmesine bile yetmemektedir. Yoksulluk sınırı altında maaş alan memura ek iş yasağı getirildiğinden adeta bir cendere içinde kıpırdayamamaktadır.

 

*Her 10 memurdan sekizi 'Maddi yardımsız evlenemem' diyor!

 

Kamu görevlisi sigortalıların hak sahibi eş ve kız çocuklarının evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylıklarının kesilmesi üzerine bir defaya mahsus yapılan evlenme ikramiyesi hariç olmak üzere ilk kez evlenecek kamu görevlilerinin evlenme ve düğün masraflarına destek olma amacıyla ‘Evlilik Tazminatı’ adında en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) yirmi katı kadar ödeme yapılması, yuva kurma aşamasındaki genç memurları bir nebze olsun rahatlatacaktır."

 

Liyakat-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu
Son güncelleme tarihi:28.02.2024 15:16

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.