Son Dakika

Liyakat-Sen: Mesleki Eğitim Merkezlerindeki Devamsızlık Sorunu


Liyakatli Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Genel Merkezinden Çıraklık ve Ustalık eğitimlerinin verildiği Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrenci devamsızlıklarının tam ve düzgün olarak takip edilmemesi nedeniyle oluşabilecek zararlar konusunda Milli Eğitim Bakanlığını yazılı olarak uyardı. Sendika, MEB'e kameralı devamsızlık kontrolü önerisi getirdi.


İşte o açıklama: 

"3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve 24.07.2023 tarihli ve 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa Göre Aday Çırak ve Çıraklar ile İşletmelerde Mesleki Eğitim Gören, Staj veya Tamamlayıcı Eğitime Devam Eden Öğrencilere Ödenecek Ücretlere Yönelik Devlet Katkısı Uygulaması Hakkında Usul ve Esaslar gereği; Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıtlı olup işletmelerde mesleki eğitim gören, staj, çıraklık veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere ödenmek üzere sözleşme yapılan işletmelere devlet katkısı ödendiği gibi işletmelerde mesleki eğitim gören, staj, çıraklık veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin SGK primleri de Bakanlık bütçesinden ödenmektedir. 

 

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmelerde pratik eğitim almaları gerekirken okul müdürlüğü ve işletme tarafından devam takibinin tam ve düzenli yapılmaması nedeniyle; 

 

*MESEM programındaki öğrenim hakkını, sigorta primini ve devlet katkısını kaybetmesi gereken mazeretli ve mazeretsiz toplam devamsızlık süresini dolduran öğrencilerin MESEM programlarından, sigorta primi ve devlet desteği imkanlarından yararlanmaya devam etmeleri kamu zararı oluşturabilir.  

 

*MESEM öğretim programına tam olarak devam etmeden ara eleman olarak ülkemiz çalışma hayatına katılan bireylerin ülke ekonomisine yapacağı katkının düşük olacağı gibi bireyin, iş hayatında elde edeceği başarı da düşük olacaktır. 

 

*MESEM programlarında devam takibin düzenli ve tam yapılmaması mesleki eğitimde niteliksiz ara eleman çıktısına sebep olabilir. 

 

Çözüm önerisi olarak; Mesleki Eğitim Merkezlerimizde, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Özel Rehabilitasyon Merkezlerindeki gibi öğrencilerin devamsızlıklarının kameralı sistemlerle takip edilmesidir. 

 

Serdar GÜNDÜZ 

Liyakat-Sen Genel Sekreteri"


son güncelleme tarihi: 04.01.2024 13:49


Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.