Son Dakika

SERDAR GÜNDÜZ: "CEMAATLERİ MİLLİ EĞİTİMDE SÖZ SAHİBİ YAPMAK 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZE SAYGISIZLIKTIR"

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN’in TBMM Genel Kurulundaki 2024 Yılı merkezi bütçe görüşmelerinde sarf ettiği "Sizin 'tarikat, cemaat' dediğiniz, bizim 'STK' dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır." İfadeleriyle tarikat ve cemaatlerin eğitim-öğretim süreçlerinde paydaş kabul edildiğinin itirafıdır. Ayrıca Sayın Yusuf TEKİN'in tarikat ve cemaatlerle imzalanan protokollerin devam edeceği yönündeki ifadeleri ise Anayasamızın Laiklik ilkesiyle bağdaşmayan, talihsiz ifadelerdir.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Türkiye Cumhuriyeti; şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz.” Sözünü ilke kabul ederek gayri meşru yapıların eğitim kurumlarımıza sokulmasının, eğitimde söz sahibi olmasının engellenmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin Yasal ve Tarihsel görevidir. 

Cemaat ve Tarikatları öğretimde söz sahibi yapmak 15 Temmuz’daki Demokrasi Şehitlerimize saygısızlıktır. 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbeci hainler dağdan inmediler. Gençlerimizin Terör örgütlerinin tuzağına düşmemesi için 15 Temmuz’dan ders çıkarılarak tarikat ve cemaatlerin eğitim öğretim faaliyetlerine izin verilmemelidir. 

Cemaat ve Tarikatlarla protokol yapıp onların resmi eğitim öğretim faaliyeti yapmasına izin verirseniz Karaman ilimizdeki Ensar Vakfı adlı STK görünümlü cemaate bağlı öğrenci yurdundaki çocuk istismarı skandallarına tekrar zemin açmış olursunuz. Karaman’daki Ensar Vakfı skandalını hatırlayalım: İddialara göre 45 ancak hastaneden tecavüz raporu alarak dava dosyasına giren 10 erkek çocuğun istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. Çocuk istismarcısına ise 508 yıl hapis cezası verilmişti…

Cemaat ve tarikatların eğitim faaliyeti yapmalarına, öğrenci barındırma hizmeti vermelerine göz yumulması sonucunda Adana İlimizin Aladağ İlçesindeki bir cemaat yurdunda çıkan yangında 11 çocuk yaşamını yitirmişti. Bu tür yangınlar, istismar skandalları tekrar yaşanmasın. Tarikat ve cemaatlerle yapılan protokolleri reddediyoruz. Laik ve Bilimsel eğitim sistemi güçlendirilmeli, STK görünümlü tarikatlarla protokollere son verilmelidir.


Serdar GÜNDÜZ

Liyakat-Sen Genel Sekreteri

son güncelleme tarihi:27.12.2023 14:46

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.