Son Dakika

30 Yıllık Devlet Memurunun Taban Aylığı 7 Bin TL, İşçinin 15 Bin TL!


 

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet Demirel, yaptığı açıklamada memur maaşlarındaki eşitsizliğe dikkat çekerek, 30 yıllık deneyime sahip bir memurun taban aylığının 7 bin lira olduğunu, buna karşılık en düşük ücretli kamu işçisinin taban aylığının ise 15 bin liraya yükseldiğini belirtti. Genel Başkan Demirel, memur maaşlarındaki zamın sadece seyyanen değil, taban aylığına yapılması gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde, işçi ve memur maaşları arasındaki makasın daha da açılacağını ifade etti.

Demirel ; Hükümet ile yetkili işçi sendikaları konfederasyonları ile arasında imzalanan anlaşma sonunda 01.01.2023 tarihinden geçerli olmak suretiyle en düşük kamu işçisi taban aylığı 9.700 liradan %61.29 oranında zam yapılarak 15.000 liraya çıkmış oldu.

Demirel ; Sözde sendika uzmanları akademisyenler ulusal TV kanallarında şark kurnazlığı yapmak suretiyle hükümete yağdanlık yapmak suretiyle algı oluşturmaya devam ediyorlar. Tüm Memurlara seyyanen 5'şer bin lira verilmeli imiş işçi ile memur arasındaki fark bu şekilde kapanırmış. Daha dün hükümet kamu işçi taban aylığını,9.700 liradan 15.000 liraya çıkarmadı mı? Neden işçi taban aylığına %61.29 oranında zam gelirken, memura seyyanen 5 bin lira geliyor? Bunun mantığı ne? Önümüzde örnek var. Seyyanen zammın emekli ikramiyesi emekli maaşı ve ek ödemelere bir katkısı yok. Memur taban aylığına %3'luk %5'lik zam işçi taban aylığına %61.29'luk zam siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Bu yaptığınız yorumlarla hükümetin işçi memur maaşı arasındaki uçurumu körüklediğinizin farkında mısınız?

Demirel ; Hükümet ile yetkili işçi sendikaları konfederasyonları ile arasında imzalanan anlaşma sonunda 01.01.2023 tarihinden geçerli olmak suretiyle en düşük kamu işçisi taban aylığı 9.700 liradan %61.29 oranında zam yapılarak 15.000 liraya çıkmış oldu.

Zamdan sonra En düşük işçi brüt yevmiyesi 725 liraya yükseltildi.

Zamdan sonra en düşük işçi net yevmiyesi 596 TL olmuştur.

Bir yıllık tediye ikramiye tutarı net yevmiyesi ile çarpıldığı takdirde;

596tlx190 gün=113.240 TL ediyor.

İşçi maaşına aylık katkısı

113.240tl/12 ay=9.436 TL işçinin alacağı taban aylık ile birlikte; 15.000+9.436 =24.436 TL İşçinin eline geçen aylık toplam maaş tutarı bulunur.

Demirel ; Sayın çalışma bakanı işçi ve memur maaşı kıyaslamasını doğru bulmadığını elma ile armut kıyas kabul edilmeyeceğini ifade ederek, memurların ek ödeme, aile yardımı ve çocuk parası aldıklarını dolayısıyla işçi ile memurun maaşının eşitleniyor şekilde ifade kullandı.

Bekar 15. Derecenin 1. Kademesinden maaş alan memurun ek ödemesi dahil aldığı maaş 10.400 lira en düşük, işçisi taban aylık ek ödeme dahil aldığı maaş 24.436 lira.

Eşi çalışmayan iki çocuklu en düşük memurun taban aylık ek ödeme eş ve çocuk yardımı dahil aldığı aylık maaş 11.500 liradır. Sayın bakanım en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı eşit mi?

Ek ders ücreti almayan öğretmen maaşı 13.016 lira.

Mühendis maaşı,17.000 lira vs. vs.

Demirel ; Bir önceki yazımda az maaş alan memura çok zam çok maaş alan memura az zam yapılsın taban ile tavan arasındaki makası açılmasın dedim.

Aynı aklı evveller en düşük maaş alan 10 ila 12 bin arasında maaş alan memura %45 zamla 17.500 lira, 12 bin ila 15 bin arasında maaş alan memura %40 zam, 15 bin ila 20 bin alan memura %35 zam 20 bin üzerinde maaş alan memura %30 zam yapılmasını talep ediyorlar güler misiniz ağlar mısınız? Siz kimsiniz? Bu devlette eskiden bağımsız genel müdürlük ayarında Devlet personel Başkanlığı vardı. Orada hesap uzmanları, devlet personel uzmanları çalışır bu zam oranı esas ve usullerini onlar belirledi. Bu uzmanlar halen devlette çalışmaya devam ediyorlar. Bu işi işin uzmanına bırakın.

Demirel ; Çok bilen ahkam kesen sendika uzmanı ve sözde akademisyenler neden 6.700 lira olan memur taban aylığı en düşük işçi taban aylığı ile eşitlensin demiyorsunuz da seyyanen zam diyorsunuz?

Memur sendikacılığı 30 yılı aşkın bir zaman içinde kamu çalışanları ile hükümet arasında önce toplu görüşme sonra toplu sözleşme adında pazarlık masasına oturuyorlar. Maalesef memur taban aylığı içler acısı durumu ortadadır.

Bu görüşmelerin en az 18 yılını hükümet ile zam pazarlığı yapan memur-sen konfederasyonuna aittir.

İşçi zam pazarlığı neticesinde nihayet memur-sen genel başkanı ağzını açtı bakın ne diyor;

"Hiç kimse alınmasın hiç kimse darılmasın. Emek mücadelesi adına bu cümleleri özellikle söylüyorum. Çünkü ben emekçiyim ve emekçilerin temsilcisiyim. Onun için uğraşıyor, onun için ter döküyorum.

Bugün en düşük; hizmetli maaşının 10.450 ₺ , memur maaşının 11 bin 500 ₺ ,ek ders ücreti yoksa öğretmen maaşımın 13.016 ₺ ,hemşirenin, imamın, mühendisin durumu ortada. Mühendis 17.000 ₺, Şube müdürünün aldığı maaş da ortada.

Geldiğimiz noktada taşerondan geçen arkadaşlarımız ile ilgili süreç tamamlandı. Emekçiye verilen her türlü değeri kıymetli buluruz. Ancak, emekçiler arasında oluşan makası asla doğru bulmayız. Bu durum kamuda çalışma barışını bozar, insanları küstürür ve yıldırır.

Gelir dağılımında adalet konusunu ısrarla söylüyoruz. Bu ülkede gelir dağılımında adalet sağlanmalı ve bir an önce adım atılmalıdır." Özrü kabahatinden büyük...

Emeğin temsilcisiymiş kimse alınmasın, darılmasınmış. Emekçiler için terliyor muş. Memurun maaşı içler acısıymış.

Sayın başkan memurun taban aylığı 6.700 liraysa bunun sorumlusu kim? Masada hükümetle kim pazarlık yapıyor? En düşük memur maaşı ek ödeme dahil 10.400 liraysa bunun sorumlusu siz değil misiniz?

Anlamadığım bir konu kim darılacak? Kim üzülecek sen darılacak üzülecek adamların isimlerini neden söylemiyorsun devlet sırrı mı? Bu sendikacılığı kimin adına yapıyorsun siyaset kurumu adına mı? Kamu çalışanları adına mı? Memurun taban aylığını 18 yıldır artırsaydın elini tutan mı oldu.

Memurun bu içler acısı durumunu söylediğin takdirde kamu çalışanları buna darılmaz üzülmez sorunlarını paylaştığın için mutlu olur sevinir. Peki sen kamu çalışanlarını mutlu etmek istiyor musun?

En düşük işçi taban aylık maaşı ile en düşük memur taban aylığı arasında memur aleyhine oluşan % 223.88 oranında fark oluşmuştur. Temmuz Ağustos ayılarında hükümet ile yapılacak olan toplu sözleşmede bu sorunu çözün. Bundan önce çalışma bakanı ile yaptığın 40 dakikalık toplu sözleşme masasında, kamu çalışanları adına aldım dediğin; özlük ve sosyal haklar bağlamında kazanım olarak sergilediğin 700 maddenin akıbeti gibi olmasın! Memur taban aylığı en az İşçi sendikası en düşük işçi taban aylığı gibi 15.000 liraya çıkartılmalıdır.

Sayın yetkili konfederasyon, başkanı ve yönetimi; En düşük kamu işçisi taban aylığı 15.000 TL oldu. Memurun taban aylığı halen 6.700 TL Asgari ücretin altında kalmıştır.

Demirel ; Uyuma Memur-sen!! Susarak zamana oynayarak bu işten sıyrılamazsınız!! Susmanız bir şey bildiğinizden değil, çaresizliğinizden kaynaklanıyor!! Ya yol verin ya da yoldan çekilin!!

Kamu çalışanları size mahkum değil... Mecburda değildir.

Mehmet DEMİREL

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı

 Son güncelleme tarihi:18.05.2023 15:41

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.