Son Dakika

76. MADDE SINAVSIZ MEB ŞUBE MÜDÜRÜ ATAMALARININ GENEL İPTALİ İÇİN GÖZLER MEB'DE

Geçtiğimiz ay Liyakat-Sen'in başvurusu üzerine 2022 yılında yapılan sınavsız Şube Müdürü atamalarının tamamı iptal edilmişti. Otuz günlük sürenin dolmasına bir kaç gün kaldı. Kütahya İdare Mahkemesi Sınavsız yapılan atamanın yürütmesini durdurdu. Diğer illerde de açılmış davalar bulunmkata. MEB bu sorunun kronikleşmemesi için 76. madde gerekçe gösterileren sınavsız atadığı şube müdürlerinin atamalarını iptal etmelidir.

 Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkındaki Yönetmeliğin ilgili hükümlerinde “şube müdürü olarak atanabilmek için yazılı ve sözlü sınava girmek, bu sınavların aritmetik ortalamasının alınarak oluşturulan başarı sıralamasına göre de ilan edilen kadrolara başvuruda bulunulması” gerektiği açıkça belirtilmektedir. 
Mevzuatta açıkça şube müdürlüğüne atanma şartları belirtilmiş olmasına rağmen, Şube Müdürlüğüne atanma şartlarını taşımayan, hatta yapılan Şube Müdürlüğü sınavına müracaatı dahi bulunmayan, bir okulda görevli müdür yardımcısının; 76. Madde ile Kütahya/Domaniç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Şube Müdürü olarak atanmıştı. Şube Müdürlüğüne atanmak  için gerçekleştirilen sınavda başarılı olmuş, şube müdürü olarak atanma hakkına haiz binlerce kişi olmasına rağmen; Milli Eğitim Bakanlığının hiçbir duyuruya çıkmadan, binlerce kişinin hakkını görmezden gelerek yaptığı bu Hakkaniyetten uzak, kariyer ve liyakat esaslarını hiçe sayan atamanın iptaliyle ilgili bir öğretmenin açtığı davada Kütahya İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması kararını verdi.


 
Son güncelleme Tarihi:28.03.2023 13:38

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.