Son Dakika

BAKAN KURUM: “SOSYAL KONUT PROJESİNDE GENÇLERE 200 BİN İSTİHDAM SAĞLIYORUZ”

 


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Konya Ereğli’de “Çay Bizden, Sohbet Sizden Gençlik Buluşması” kapsamında gençlerle bir araya geldi. Sosyal konut projesinde gençlere 200 bin istihdam sağladıklarını belirten Bakan Kurum, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde, gençlere yüzde 20 kontenjan ayırdık. Gençlerin geleceği adına iklim değişikliği ile mücadele ediyoruz. Dava taşını gediğine koyacak işte bu nesildir… Belediyelerimizin bizim yaptığımız inşaatlar da yeni mezun çalıştırma şartı var. Yeni mezun olmuş arkadaşlarımızı 3 yıla kadar çalıştırma zorunluluğu var. Bu zorunluluklarla sizin istihdamınıza katkı sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Sosyal konut projesinde gençlere 200 bin istihdam sağlıyoruz”

Gençlere istihdam sağlamak için çalıklarını ifade eden Bakan Kurum, şunları ifade etti:
“Sizin istihdamınız için çalışıyoruz. Sosyal konut projesinde ilk etapta 100 bin ikinci etapta 100 bin toplamda 200 bin ilave istihdam sağlıyoruz. Sanayi sitelerinde 15 tane kardeşimiz çalışabiliyor ve 10 bin tane sanayi sitesi düşündüğünüzde sadece sanayi sitelerindeki oluşturduğunuz istihdamla birlikte inşallah sizde geleceğe daha güvenle bakacaksınız. Bu işyerlerinde, bu inşaatları yaparken de” diye konuştu.

Birtakım ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Konya’nın Ereğli ilçesine gelen Bakan Murat Kurum, gençlerle buluştu. Bakan Kurum, “Çay Bizden, Sohbet Sizden Gençlik Buluşması”nda yaptığı konuşmada, “Bütün mücadelemiz sizlerin geleceği için, sizlere daha iyi bir gelecek sunabilmek adına 81 ilimizi ve 780 bin kilometrekare vatan toprağını iyileştirmeye, güzelleştirmeye çalışıyoruz. Bu topraklar, Selçuklu’dan Osmanlı'ya oradan da Cumhuriyetimizin kurulduğu kadim topraklardır.” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 20 yıldır 81 ilimizde yatırımlar yapıyoruz”

Türkiye’nin 81 ilinde yatırımlar yaptıklarını ve bu yatırımların hepsinde gençlerle birlikte yol yürüdüklerini vurgulayan Bakan Kurum, “Burada bulunduğumuz han; bir taraftan içinde bir kültür merkezi, kıraathane, kütüphanesiyle gençlerimizi misafir ediyor. Bir taraftan da aslında özümüzü kültürümüzü geleceğe taşıyoruz. Yani atalarımızın, ecdadımızın bize bırakmış olduğu bu emanetleri ki sizlerde emanetsiniz. Biz bu emanetleri korumak zorundayız. Tabi Yunus Emre şöyle diyor; ‘İlim Kendini Bilmektir’ bizde bu değerlerimizi öğreneceğiz ve sizde gelecek nesillere taşıyacaksınız ki ne kadar köklü bir millet olduğumuzu evlatlarımız, torunlarımız da görüyor olacak. Tabi bu manada da biz liderimiz Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 20 yıldır 81 ilimizde yatırımlar yapıyoruz. Yaptığımız yatırımların hepsinde gençlerimizle birlikte yol yürüdük. Gençlerimiz bu manada hep bizim yol arkadaşımız oldular. Ve onların sesine hep kulak verdik ve İnşallah vermeye de devam edeceğiz. Başkomutanımız, Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkemizin her noktasında hizmetlerimizi götürdü, vesile oldu bizde ona yol arkadaşlığı yapmaktan açıkçası şeref, onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde, gençlerimize yüzde 20 kontenjan ayırdık”

Gençlerin istihdamı ve geleceği için çalıştıklarını ifade eden Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir taraftan da istihdam için çalışıyoruz. Sanayi alanlarını yapıyoruz ve şehirlerimize, gençlerimize, sizlere yeni usta olmuş kardeşlerimize iş imkânı olabilmesi amacıyla projelerimizi yürütüyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattık. İlk defa gençlerimize bu projeden yüzde 20 kontenjan ayırdık. 18 ile 30 yaş arasındaki gençlerimiz bu projeye başvurabilecekler. Hayata güvenle başlayıp işinize daha istikrarlı daha güvenli başlayın, iş yerinizi açın diye bu projemizi başlattık. Türkiye çapında 10 bin iş yeri ve yine 250 bin sosyal konut projesini sunuyoruz. Sizlere bu projeden yüzde 20 kontenjan ayırdık. Bu kontenjan sayesinde evi olmayan genç kardeşlerimiz, yeni evlenecek kardeşlerimiz bu projeden alabilirler. Gelir şartlarına uymak kaydıyla kura çekimiyle İnşallah bu projeyi değerlendirecekler. Gençlerimiz büyük bir teveccüh gösterdiler. Toplamda 2 milyona yakın gencimiz başvurdu. Cumhurbaşkanımız gençlerimizin bu sesine kulak verdi ve konut yapılacak arsa sayısını 1 milyona çıkardık. Bu manada da gerek nüfusa kayıtlı olduğunuz gerekse yaşadığımız illerde bu projelere başvurabilirsiniz.” dedi.

“Dava taşını gediğine koyacak işte bu nesildir”

Gençleri hedefleri olmaya, iddialı olmaya davet eden Bakan Kurum şu hikayeyi anlattı:

“Değerli gençler şunu asla unutmayınız ki iddianız yoksa rüya göremezsiniz ve göremediğiniz rüyayı da gerçekleştiremezsiniz. O yüzden hepiniz iddialı olun hepiniz geleceğe ilişkin hedefleriniz olsun ve bu hedefler doğrultusunda inançla kararlılıkla bu hedeflerinizi gerçekleştirin. Biz hep söylüyoruz; ‘Dava taşını gediğine koyacak işte bu nesildir’ bu nesil şu an karşımızda oturuyor

 “1 yıl içerisinde yaşanan depremlerde sellerde vatandaşlarımızın yaralarını hızlı bir şekilde sardık ve onlara evlerini teslim ettik”

Son 1 yıl içerisinde yaşanan afetlerde vatandaşların yaralarını sardıklarını belirten Bakan Kurum, şöyle devam etti:

“Bu topraklara hizmet etmek bizim için çok büyük bir onur, şeref. Her yere gidiyoruz. Vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz, ailemizden fedakârlık yapıyoruz, onlarda bize destek oluyorlar. Artık 84 milyon aileniz oluyor. Afetler oluyor afetlere gidiyorsunuz. Orada anneler, babalar, gençler evinin enkazında yakınını bekliyor. Deprem oluyor, acaba o enkazdan kızı, evladı çıkar mı diye ağıtlar yakıyor. Bir taraftan onlara destek olmak zorundasınız, bir taraftan da yeni hayatın resmini çizip o remi biran önce inşa etmeniz gerekiyor. Bugüne kadar verdiğimiz tüm sözleri tuttuk. 1 yıl içerisinde Elazığ'da, Malatya'da, Kastamonu’da, Rize’de, Trabzon’da, İzmir’de yaşanan depremlerde sellerde vatandaşlarımızın yaralarını hızlı bir şekilde sardık ve onlara evlerini teslim ettik.”

“Gençlerin geleceği adına iklim değişikliği ile mücadele ediyoruz”

Dünyanın gelecekte iklim, gıda ve su kriziyle sıkıntılar yaşayacağını aktaran Bakan Kurum, “İklim değişikliği ile de mücadele ediyoruz. Bu gençlerimizin geleceğiniz adına önemli. Belki gelecekte yaşayabilecek bir ülke kalmama ihtimali var. Bu belki bizim ülkemiz için geçerli değil ama birçok ülke için geçerli. Çünkü dünyanın ısınmasıyla yaşanamayacak topraklar olacak, o topraklar sular altında kalacak. Gıda krizi ve su krizi çıkacak. O yüzden toprağımıza, havamıza, suyumuza sahip çıkmak zorundayız. Bu kaynakların sınırsız olmadığı bilinciyle çalışmak zorundayız. Bu çerçevede de Cumhurbaşkanımız 2053’te net sıfır emisyon hedefi koydular. İklim değişikliği mücadelesinde hem yerelde hem ulusal da adımlarımızı atıyoruz.” dedi.

“Sosyal konut projesinde gençlere 200 bin istihdam sağlıyoruz”

Gençlere istihdam sağlamak için çalıklarını ifade eden Bakan Kurum, şunları ifade etti:
“Sizin istihdamınız için çalışıyoruz. Sosyal konut projesinde ilk etapta 100 bin ikinci etapta 100 bin toplamda 200 bin ilave istihdam sağlıyoruz. Sanayi sitelerinde 15 tane kardeşimiz çalışabiliyor ve 10 bin tane sanayi sitesi düşündüğünüzde sadece sanayi sitelerindeki oluşturduğunuz istihdamla birlikte inşallah sizde geleceğe daha güvenle bakacaksınız. Bu işyerlerinde, bu inşaatları yaparken de belediyelerimizin bizim yaptığımız inşaatlar da yeni mezun çalıştırma şartı var. Yeni mezun olmuş arkadaşlarımızı 3 yıla kadar çalıştırma zorunluluğu var. Bu zorunluluklarla sizin istihdamınıza katkı sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.