Son Dakika

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ: "AİLE HEKİMLİĞİ CEZA YÖNETMELİĞİ KALDIRILSIN"

 


30 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin Aile Sağlığı Merkezi (ASM) sağlık çalışanları üzerinde yarattığı baskı ve sözleşme fesihleri karşısında; Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık örgütleri aralıksız bir yıldır mücadele sürdürmektedir.

“Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği” olarak adlandırdığımız sözleşme yönetmeliği gerekçe gösterilerek aile hekimlerine uygulanan haksız ve hukuksuz sözleşme fesihlerine, mücadelemizle defalarca engel olduk.

Ceza yönetmeliği ile birlikte çıkan ve hastalık yönetimi platformu olarak anılan uygulama halen ASM sağlık çalışanlarına karşı baskı ve tehdit aracı olarak kullanılmaktadır. Sağlık emek örgütleriyle birlikte sözleşmenin iptali yönündeki taleplerimiz bir yıldır Sağlık Bakanlığı tarafından görmezden gelinmektedir.

TTB, tabip odalarımız ve TTB Aile Hekimliği Kolu olarak ceza yönetmeliğinin iptali için bir yıldır kararlıkla verdiğimiz mücadele, ceza yönetmeliği iptal edilene dek sürdürülecektir. Yönetmeliğin yayımlandığı 30 Haziran 2022’de odalarımızda basın açıklamaları yapacak ve sağlık örgütleriyle birlikte Sağlık Bakanlığı önünde olacağız. Ayrıca ceza yönetmeliğinin iptali talebiyle iş bırakma dâhil her türlü eylem etkinliği desteklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Toplumun sağlık hakkını korumak amacıyla birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin kâr amacıyla değil, toplum yararına sunulması ve ekip anlayışıyla çalışanların haklarını kazanması için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.

 

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.