Son Dakika

LİYAKAT-SEN GENEL BAŞKANINDAN 3600 EKGÖSTEGE AÇIKLAMASI: "YÜZDELİK YANSIMA ORANLARI 20 PUAN DÜŞÜRÜLMELİDİR"


 

Yetkisiz "küçük" bir sendikanın kamu çalışanları adına yapılacak bir düzenlemede görüş belirterek çözümünü de ortaya koyması "Büyükler" için büyüklüğün verdiği kibirden kaynaklı olarak çokta ciddiye alınmaz.
Sendika olarak 3600 ekgösterge konusunda hazırladığımız teknik çalışmayı raporlaştırarak ÇSGB Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal'a Nisan ayında yaptığımız görüşmede takdim ettiğimizi belirtmiştik.
Sayın bakan yardımcısı da sunumumuzu ve çözüm önerimizi önemseyerek raporun bir nüshasını ilgili komisyona sevk etmek üzere almıştı.

Raporumuzda ve sunumumuzda 3600 Ek gösterge düzenlemesine ilişkin olarak özetle;

* Ek gösterge düzenlemesinde tüm meslek grupları arasındaki hiyerarşik kademelerin dikkate alınması gerektiğini,

* Ek Göstergesi olmayan başta yardımcı hizmetler kadrosundaki personeller olmak üzere tüm çalışanların mutlaka söz konusu düzenlemeden yararlanması gerektiğini,
Belirterek "Ekgösterge yüzdelik yansıma oranlarının şuan ki haliyle kendi içinde orantısız olduğu, Ekgösterge yüzdelik yansıma oranları arasındaki farkın 20 puana düşürülmesi gerektiğine"işaret ederek çözümün buradan geçtiğini vurgulamıştık.

3600 ekgösterge düzenlemesine ilişkin sosyal medyasından sürekli farklı açıklamalarda bulunan Memur Sen başkanı Ali YALÇIN bugün attığı bir tweet'de
"Ek Gösterge Düzenlemesinde Genel Memnuniyetin Yolu Tazminat Yansıtma Oranlarını Yükseltmektir
Kamu görevlilerinin ek göstergelerini gözden geçirmek ve adaletli bir düzenleme ile genel memnuniyet üretmek için gösterge kadar önemli bir diğer formül,Tazminat Yansıtma oranlarıdır" bizimde üzerinde durduğumuz tazminat yansıtma oranlarına dikkat çekmiştir.
Esasen bu açıklamayı biz demiştik, bizim dediğimiz noktaya geldi şeklinde bir alğı oluşturmak için yapmıyorum.
3600 Ekgösterge konusunda Ali Yalçın'ın bugüne kadar yaptığı birbirinden farklı açıklamaları da çok ciddiye almadım açıkçası.
 Ancak;Ali Yalçın'ın yaptığı bu açıklamayı 3600 ekgösterge çalışmasının tamamlandığı ve sonuçlandırıldığı bir zamanda yapması
 Muhtemelen hazır olan çalışmayla ilgili bir rol kapma veya söz konusu tasarı büyük bir çoğunluğu tatmin etmeyeceği için yeni bir beklenti oluşturma çabası içinde olduğunu gösteriyor.
 Çünkü daha bir kaç gün önce 3600 ekgösterge düzenlemesiyle ilgili olarak ÇSGB'dan yeni teklif beklediğini belirtmişti aynı toplu sözleşme görüşmelerinde olduğu gibi...
 
Emir KAZAK
Liyakat-Sen Genel Başkanı

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.