Son Dakika

LİYAKAT-SEN GENEL BAŞKANI EMİR KAZAK: HİYARARŞİK ÜVRET ADALETİ İSTİYORUZ

 


Kamu hiyerarşik düzeni ve çalışanların kendi aralarındaki görev ve sorumlulukları düşünülmeden sadece belli başlı baskın meslek gruplarına yönelik yapılan düzenlemeler adı ne olursa olsun ayrımcı, ayrıştırıcı bir ücret politikasının tezahürü olmaktan öteye gitmeyecektir.

Ücret düzenlemelerinde meslek gruplarının görev ve sorumluluklarının gözardı edilmesi vatandaşa hizmet sunumu noktasında zafiyetlere neden olacak, meslek grupları arasında da ücret çatışmalarına sebebiyet verecektir.

Yıllardır belli başlı baskın meslek gruplarının özlük haklarına yönelik yapılan iyileştirici düzenlemeler kamu çalışanları arasındaki ücret makasının açılmasına neden olmuştur.

Hal böyleyken ekonomik gerçeklerden uzak yüzdelik "zam pazarlıkları" sınırlı sayıda meslek grubunu memnun ederken diğer grupların da tepki ve memnuniyetsizliğiyle sonuçlanmaktadır.

Bu nedenle öncelikli olarak kamu çalışanları arasında hiyerarşik ücret adaletinin sağlanması gerekmektedir. Yani Hizmetli kadrosundan Genel Müdüre kadar tüm hiyerarşik kademelerin taban aylıkları arasındaki ücret makası arasındaki uçurum giderildikten sonra diğer tamamlaycı nitelkteki tazminat,ekgösterge vb.hususlarda düzenleme yapılması gerekmektedir. 

Aksi takdirde kariyer basamaklarından geçerek Şube Müdürü ve Şef olan çalışanların üstlendiği görev ve sorumluğu da dikkate alındığında ek göstergelerinin; ibadetini yaparken aynı zamanda da kamu görevini yapmış sayılan imamın ek göstergesinden daha düşük olmasının tatmin edici bir açıklamasını bulamayız.

Not: Şube Müdürü ve Şef'in Allah katında yaptığı ibadetler görev ve sorumluluktan değerlendirilmemiştir.

 

                                                                                                                                Emir KAZAK

                                                                                                                       Liyakat-Sen Genel Başkanı

Hiç yorum yok

Yorum yazarak Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına uymayı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Devletajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.